Okey & Tavla

Okey Nasıl Oynanır?

Okey en fazla 4 kişinin 106 adet taşla oynayabileceği bir masa oyunudur. Taşlar 4 ayrı renkten 2'şer adet olmakla birlikte 1'den 13'e kadar numaralanırlar, ayrıca 2 adet de “SAHTE OKEY” taşı vardır.
Oyunda amaç elinizi OKEY OYUNU kurallarına göre tamamlanmış “bitmiş” hale getirmektir.


1 MASAYA OTURMA:
Siteye giriş yaptıktan sonra Okey&Tavla menüsü üzerinden Okey ve Tavla resimlerine tıklayarak oyun Lobilerini açabilirsiniz. Her iki Lobi üzerinden diğer oyun Lobisine de geçiş sağlaya bilirsiniz. Lobi Ekranı ilk açıldığında karşınıza çıkan ekranda gerçek para ile oynaya bileceğiniz masaları görüntüleye bilirsiniz. Her Masanın Oyuncular Kolonunda Masada oturan oyuncu sayısını ve boş koltuk sayısını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Lobi üzerinde bulunan Yeni Masa butonu ile de kendinize ait bir masa oluşturup kendi oyun limitlerinizi belirleye bilirsiniz.

Bir salona girdiğinizde karşınıza o salondaki masalar gelecektir. Her masada en fazla 4 kişi oturabilir. Her masanın üstünde fare ile gezindiğinizde masa bilgileri açılır. Bu ekranda masada o an kimlerin oturduğunu ve Bakiye Tipi, Açılış Miktarı, Minimum Bakiye ve Ortalama Pot değerlerini görebilirsiniz. Bu değerlerin açıklamaları şöyledir:

Bakiye Tipi: Bu masadaki oyunların hangi tip bakiye ile oynandığını belirtir. ( Gerçek Bakiye / Eğlence Bakiyesi)

Açılış Miktarı: Oyun başladığında girmeniz gereken miktar (giriş miktarı) (bkz. "AŞAMA: GİRİŞ").

Minimum Bakiye: Minimum masa bakiyesidir. Otururken minimum bu miktarda oturum açabilirsiniz, oyun sonunda bakiyeniz bu miktarın altına indiğinde masadan çıkarılırsınız.

Oyun oynamak istediğiniz masayı belirlediğinizde o masaya tıklayınız. Masaya bağlandığınızda oturabileceğiniz yerleri üzerlerinde OTUR yazan bir butonla görebilirsiniz. Dilediğiniz yere tıkladıktan sonra karşınıza ne kadar para ile oturmak istediğinizi soran bir ekran açılır. Miktarı girdikten sonra masaya oturma işleminiz tamamlanmıştır.

2 OYUNA GİRİŞ:
Oyun en az 2 oyuncu masada bulunuyorsa başlar. Sıra kimde ise onun oturum bilgileri yanıp söner ve alttaki kırmızı çubuk sıra zamanını gösterir. Bu çubuk bittiğinde kullanıcı soruya cevap vermemiş ise onun yerine olumsuz cevap (Örn. "Pas", "Girme", vb) verilerek oyun sürer.

Oyuna katılıp katılmayacağınız sorusu GİR / GİRME ile sorulur. Gir seçeneği yanında giriş miktarı ile belirir.

GİR: Oyuna katıldığınız anlamına gelir.Bu seçeneği tıkladığınızda bakiyenizden giriş miktarı düşer ve oyun ikramiyesine eklenir. Bütün kullanıcılara bu soru sorulduktan sonra en az kişinin de oyuna girmesi durumunda taşlar dağıtılır ve oyun başlar. (Masada kaldığınız sürece oyunlara otomatik girmek için “Giriş miktarını otomatik gönder” kutusunu işaretleyin.)

GİRME: Oyuna katılmadığınız anlamına gelir. Bakiyenizde bir eksilme olmaz. Normal masalarda üst üste iki oyuna katılmamanız durumunda masadan atılırsınız. Bütün kullanıcılara bu soru sorulduktan sonra 2 kişiden az kişinin oyuna girmesi durumunda oyun iptal edilir ve oyuna girmiş kullanıcılara paraları geri iade edilir.

3 OYUN MANTIĞI ve OYNAYIŞ:
Oyunda amaç elinizi okey kurallarına göre tamamlanmış (bitmiş) hale getirmektir. Elini en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmemektedirler. Oyun başladığında bir kişiye 15, diğer kişilere 14 taş verilir. Elinde 15 taş olan oyuncuda sıra başlar ve oyuncunun taş atması beklenir. Oyuncular her seferinde 1 tek taş alarak ve 1 tek taş atarak ellerini bitirmeye çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür.

Bir oyuncu sıra kendine geldiğinde öncelikle bir taş almalıdır. Ya kendisine atılan taşı alabilir (değeri görülür) veya yerden bir taş çekebilir (değeri belli değildir). Taş aldıktan sonra bir taş atmanız gerekmektedir. Oyuncu eline yaramayacağını düşündüğü bir taşı seçerek kendinden sonraki oyuncuya atar. Atacağı bu taşı diğer oyuncu alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Bu döngü biri bitene kadar devam eder.

4 OYUN BİTİŞİ:
Eli okey kurallarına göre bitmiş olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm ikramiyeyi bu oyuncu kazanır.

NOT: Oyuncunun attığı son taş Okey Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak ikramiye ikiye katlanır ve oyuncuya verilir.

1) Normal Bitiş: Oyuncunun elindeki bütün taşlar per olmalıdır. Buradaki kurallar şöyledir:

- Aynı renkte birbirini takip eden sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır. 13 değerinden sonra sadece 1 gelebilir.
Örn:

- Farklı renkteki aynı değerdeki sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır.

Örn:

- Okey taşı perde olmayan taş yerine kullanılabilir.

Örn:

- Sahte Okey taşı okey değerinin yerine kullanılabilir.

Örn:

- Tüm taşlar doğru sıralanmalıdır. Takip eden sayılar artarak yada azalarak sıralanabilir.

Örn:

NOT: Örneklerde okey olarak belirtilmiştir. Her oyunda okey değişmektedir. (bkz. Okey Taşı)

2) Çifte Bitiş: Oyuncunun elinde 7 çift olmalıdır. Buradaki kurallar şöyledir:

- Aynı taştan iki tanesi bir çift eder.

Örn:

- Okey taşı çiftte olmayan taş yerine kullanılabilir.

Örn:

- Sahte Okey taşı çift olabilir.

Örn:

- Bütün çiftler doğru (yan yana) sıralanmalıdır.

Örn:

NOT: Örneklerde okey olarak belirtilmiştir. Her oyunda okey değişmektedir. (bkz. Okey Taşı)

* Okey Taşı:
Her oyunda sol orta kısımda yere bir taş açılır, buna Gösterme Taşı adı verilir. Bu taşın bir üstü Okey Taşı’dır. Okey Taşları elinizde olmayan taşlar yerine kullanılabilir. Sahte Okey () taşı ise artık o oyunda Okey Taşı'nın normal değerini temsil eder. Örneğin:

Yere açılan taş: 'ise
Okey Taşı:
Sahte Okey (): değerinde kullanılır.

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla Yardımı

Tavla en fazla 2 kişi ile oynanan bir oyundur. Her iki oyuncu için de amaç, zar atarak ve atılan zarlara göre bütün pullarını kendi evine taşımak ve sonra onları evinden toplamaktır. Evinden pullarını toplamayı ilk tamamlayan oyuncu oyunu kazanır.

Masaya Oturma

 • Siteye giriş yaptıktan "LOBİ" butonuna tıklayarak lobiyi açabilirsiniz. Lobi de Tavla seçeneginin altinda salonlara ait linkler bulunmaktadir. Salonlar her biri 20’şer masadan olusan; Salon 1, Salon 2 ve Salon 3 dür. Tüm salonlar da gerçek para ile oyun oynanan masalar bulunmaktadir. Bu salonlarda kaçar kişinin oyun oynamakta olduğunu salon isimlerinin yanında parantez içerisinde görebilirsiniz.
 • Bir salona girdiğinizde karşınıza o salondaki masalar gelecektir. Her masada en fazla 2 kişi oturabilir. Her masanın üstünde fare ile gezindiğinizde masa bilgileri açılır. Bu ekranda masada o an kimlerin oturduğunu, Açılış Miktarı ve Minimum Bakiye değerlerini görebilirsiniz. Bu değerlerin açıklamaları şöyledir:
 • Açılış Miktarı: Oyun başladığında girmeniz gereken miktar.
 • Minimum Bakiye: Minimum masa bakiyesidir. Otururken minimum bu miktarda oturum açabilirsiniz, oyun sonunda bakiyeniz bu miktarın altına indiğinde masadan çıkarılırsınız.
 • Oyun oynamak istediğiniz masayı belirlediğinizde o masaya tıklayınız. Masaya bağlandığınızda oturabileceğiniz yerleri üzerlerinde OTUR yazan bir butonla görebilirsiniz. Dilediğiniz yere tıkladıktan sonra karşınıza ne kadar para ile oturmak istediğinizi soran bir ekran açılır. Miktarı girdikten sonra masaya oturma işleminiz tamamlanmıştır.

Oyuna Giriş

 • Oyun, 2 oyuncu masada bulunuyorsa başlar. Sıra kimde ise onun oturum bilgileri yanıp söner ve alttaki sarı çubuk sıra zamanını gösterir. Bu çubuk bittiğinde kullanıcı soruya cevap vermemiş ise onun yerine olumsuz cevap (Örn. "Pas", "Girme", vb) verilerek oyun sürer.
 • Oyuna katılıp katılmayacağınız sorusu GİR / GİRME ile sorulur. Gir seçeneği yanında giriş miktarı ile belirir.
 • GİR: Oyuna katıldığınız anlamına gelir. Bu seçeneği tıkladığınızda bakiyenizden giriş miktarı düşer ve oyun ikramiyesine eklenir. Bütün kullanıcılara bu soru sorulduktan sonra 2 kişinin de oyuna girmesi durumunda oyun başlar.
 • GİRME: Oyuna katılmadığınız anlamına gelir. Bakiyenizde bir eksilme olmaz. Normal masalarda üst üste iki oyuna katılmamanız durumunda masadan atılırsınız. Bütün kullanıcılara bu soru sorulduktan sonra 2 kişinin de oyuna girmemesi durumunda oyun iptal edilir ve oyuna girmiş kullanıcılara paraları geri iade edilir.

Oyun Mantığı ve Amaç

 • Her iki oyuncu için de amaç, bütün pullarını kendi evine taşımak ve sonra onları evinden toplamaktır. Evinden pullarını toplamayı ilk tamamlayan oyuncu oyunu kazanır.

Oyunun Oynanışı

 

 • Başlangıç zarı atılır. Zar atışına göre hangi oyuncunun ilk zarı atacağına karar verilir ve oyun başlar.
 • Oyuncu Bilgileri Kutunuz her zaman ekranınızın sağ tarafında bulunur.
 • Tavla Pullarını oynatmak için tıklamanız veya sürüklemeniz gerekmektedir.
 • Eğer pul üzerine tıklarsanız, tıkladığınız pul ilk olarak yüksek zar değeriyle oynanacaktır.
 • Önce Düşük zar değerini oynamak için pulu farenizle sürüklemeniz gerekir.
 • Sıranızı tamamladıktan sonra "Tamam" ve "Geri Al" düğmeleri görünecektir.
 • "Tamam" düğmesi ile pulları oynatma işlemini tamamlayabilir veya "Geri Al " düğmesine tıklayarak pulları oynatma işlemini iptal edebilirsiniz.
 • "Ayrıl" düğmesine tıklayarak oyundan ayrılabilirsiniz.
 • Zar atışı için"Zar At" düğmesine tıklayın.
 • "Katla" düğmesine tıklayarak bahsi katlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kırma ve Giriş

 • Herhangi bir renkten, tek bir pul tarafından işgal edilen noktaya açık adı verilir. Eğer rakibin pulu açığın üzerine konarsa, açık vurulur ve pul, çubuğun üzerine konur.
 • Çubuk üzerinde bir veya daha fazla taşa sahip oyuncunun yapması gereken, o pulu veya pulları rakibin evine konmaktır. Bir pul atılan zarın üzerindeki sayılardan birine karşılık gelen açık bir kapıya hareket ettirilerek konulur. Örneğin, bir oyuncu 6-4 atmışsa pullarından biriyle rakibin 4'üncü noktasına veya 6'ıncı noktasına (eğer muhtemel nokta, rakibin 2 veya daha fazla taşıyla işgal edilmemişse) konabilir.
 • Eğer noktaların hiçbiri açık değilse, oyuncu sırasını kaybeder. Eğer oyuncunun pullarının tümünü değil, bir kısmını konabilmesi mümkünse, oyuncu mümkün olduğu kadar çok taşı konmalıdır; sonra sırasının geriye kalanını kaybeder.
 • Oyuncu son pulunu da konduktan sonra zarlar üzerindeki kullanılmayan sayılar kullanılmalıdır.

Toplama

 • Bir oyuncu 15 pulunun tümünü de kendi evine taşıdığında pullarını toplamaya başlayabilir. Oyuncu, pulun üzerinde bulunduğu noktaya karşılık gelen zarı atıp ilgili pulu oyun tahtasından alarak toplar.
 • Eğer zarın gösterdiği rakamdaki noktada pul yoksa, oyuncu kurallı bir hareket yapmalı ve daha büyük sayı ile numaralandırılmış bir noktadaki taşı oynamalıdır.
 • Daha büyük numaralandırılmış noktada pul yoksa, oyuncu bir sonraki numaralandırılmış noktadan pul toplayabilir. Eğer oyuncu başka bir kurallı hareket yapabiliyorsa, toplamak mecburiyetinde değildir.
 • Oyuncunun pullarını toplayabilmesi için bütün aktif pullarının kendi evinde olması gerekmektedir. Toplama işlemi sırasında bir pul vurulursa oyuncu, toplamaya devam etmeden önce o pulu kendi evine geri getirmelidir.

Mars Etme

 • Oyunun sonunda eğer kaybeden oyuncu, tahtadan en az bir pul toplamışsa sadece ikiye katlanan bahisteki miktarı kaybeder (ikiye katlama yoksa ilk bahis kaybedilir). Eğer kaybeden oyuncu pullarından hiçbirini toplamaya başlamadan oyunu kaybederse mars olmuş olur ve ikiye katlanan bahsin iki katını kaybeder.

Katlamak

 • Tavla Oyunu her masa için belirlenmiş POT miktarı üzerine oynanır. Oyun sırasında, yeterli avantaja sahip olduğunu düşünen oyuncu, ortaya konan parayı (bahsi) katlamayı teklif edebilir. Bu öneriyi sadece kendi sırasında ve zarları atmadan önce yapabilir. Rakip oyuncu ortaya konan paranın katlanması teklifini reddedebilir fakat böyle bir durumda oyunu kaybeder ve önceden bahse koyduğu miktarı kaybeder. Aksi takdirde, bahsi katlama teklifini kabul etmeli ve yeni yükselmiş bahis için oynamalıdır. Bahsi katlamayı kabul eden oyuncu, katlama küpünün sahibi olur ve bir sonraki katlama teklifini o yapabilir.
 • Aynı oyunda daha sonra yapılan katlamalara tekrar katlama denir. Eğer herhangi bir oyuncu tekrar katlamayı reddederse, oyunu kaybeder ve tekrar katlama yapılmadan önceki bahse koyduğu miktarı kaybeder. Tekrar katlamayı kabul etmesi halinde ise, küpün yeni sahibi olur ve oyun bir önceki bahsin iki katıyla devam eder.
 • Her oyuncu sadece 1'er kere katlama yapabilir.

Oyun Süresi ve Zamanlama

 • Sitemizde tavla oynarken iki türlü kronometre vardır:
 • Oynama Zamanı: size taşı oynatmak için ne kadar süreniz kaldığını gösterir. Her hareketten sonra sıfırlanır.
 • Genel Zaman: Eğer Oynama Zamanı dolarsa, Genel Zaman işlemeye başlar. Genel zaman da sıfırlanırsa oyun kaybedilmiş sayılır.

Bağlantı Kopmaları

 • Eğer internet bağlantınız koparsa, tekrar bağlanıp oyuna devam etmek için 3 dakikalık genel zamanınız bulunmaktadır. Tekrar sisteme giriş yapın ve oyun kaldığınız yerden otomatik olarak devam edecektir. Eğer 3 dakika içinde sisteme girmeyi başaramazsanız, oyunu kaybetmiş sayılacaksınız.

PokerKlas © 2024. Tüm hakları saklıdır.

96.52% Geri Ödeme Oranı, 2023
Hakkımızda Firma Bilgileri Genel Kurallar ve Şartlar Sorumlu Bahis Bize Ulaşın Kurallar SSS Para çek Para yatır Bahis Kuralları Promosyonlar Bad Beat Jackpot El Bahsi Rest Sigortası Poker Oyunları

PokerKlas, spor bahisleri,casino ve diger tum alanlarda uzmanlaşmış çevrimiçi bahis şirketidir.

Bahis oynamayı seven bir spor hayranı mısınız? Spor sonuçlarıyla ilgili tahminlerde bulunduğunuzda, genellikle haklımı çıkıyorsunuz? O zaman daha fazla beklemeyin gelin ve PokerKlas'da oynayın! Seçilebilecek çok çeşitli oyunlar var ve göz açıp kapayıncaya kadar kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz! Futbol, tenis, kriket, ragbi, golf olsun, PokerKlas'da herkes için bir şeyler var.

Online bahis daha kolay olamazdı! PokerKlas, herhangi bir çevrimiçi oyun sitesi gibi çalışır. Yapmanız gereken tek şey, örneğin futbol herhangi bir spor etkinliğinin sonucunu tahmin etmek ve ardından sonuçların gelmesini beklemek! Bir bahis yapmadan önce, bir spor sonucunun olasılığını temsil eden,bahsinizden ne kadar kazanabileceğinizi tahmin etmenize yardımcı olan oranları kontrol edebilirsiniz.

Hangi promosyonları sunuyoruz?

PokerKlas'daki promosyonlara bayılıyoruz ve çok sayıda teklif sunuyoruz ve bu da kendimizi diğer bahis sitelerinden ayırt etmemize yardımcı oluyor.Tek yapmanız gereken favori takimlariniza bahislerinizi yapmak ve arkanıza yaslanıp kazandıklarını izlemek.

PokerKlas Web Sitesinin sahibi Moonlight N.V'dir ve 8048/JAZ numaralı lisans ile International Business Management Company B.V. Orionweg 5C Willemstad Curacao, CW trafindan yonetilmektedir.

PokerKlas Web Sitesi, Curacao Oyun Otoritesi tarafından lisanslanır ve düzenlenir.

Çevrimiçi paralı oyun sitelerine erişim, bazı ulusal yasalar uyarınca yasaktır.

PokerKlas sitesine girerken yasalar dahilinde hareket etmelerini sağlamak bireysel oyuncuların sorumluluğundadır.

Kumar, finansal risk ve bağımlılık riski taşır. Sorumlu oyna.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz icin lütfen mobil tarayıcınızdan çerez(cookie) kullanımına izin veriniz. Yardım için: Çerezlere nasıl izin veririm?

logo-loading